10 IEMESLI, KĀPĒC LASĪT GRĀMATAS

Publicēts: http://skaties.lv/izklaide/raibumi/10-iemesli-kapec-lasit-gramatas/

Vai esat pamanījuši, ka daudz vienkāršāk ir atrast brīvu brīdi, lai palasītu svaigākās ziņas Twitter tīklā vai palūkotu, ko jaunu draugi ir ielikuši Facebook, nevis, lai, piemēram, palasītu grāmatu? Protams, jo grāmata prasa lielāku koncentrēšanos, ko savukārt var uztrenēt, tās lasot arvien vairāk. Taču koncentrēšanās spēja nav vienīgais labums, ko var gūt, lasot grāmatas.
Nekad nav par biežu sev atgādināt, kādus labumus vēl mums sniedz grāmatu lasīšana. Jāņa Rozes grāmatnīcas pārstāvji apkopojuši 10 iemeslus, kāpēc mainīt savus ikdienas rituālus un vairāk laika atvēlēt lasīšanai.

1. Prāta stimulēšana

Prātam gluži tāpat kā ķermenim ir nepieciešama aktīva darbība un treniņš, lai uzturētu to formā. Angļu valodā ir ļoti labs teiciens ”use it or lose it”, kas lieliski atbilst šim gadījumam. Pētnieki ir pierādījuši, ka lasīšana ir viens no veidiem, kā var sevi pasargāt no Alcheimera slimības. Līdzīgi iedarbojas arī puzles likšana un galda spēles, piemēram, šahs.

2. Stresa mazināšana

Neatkarīgi no stresa daudzuma, ko gūstat ikdienā, darbā vai attiecībās, tas viss aizmirstas, tiklīdz jūsu rokās nonāk laba grāmata, jo labs stāsts vienmēr palīdz aizmirsties, atpūsties un novērst domas no satraukumiem un spriedzes.

3. Zināšanas

Viss, par ko lasāt, kādreiz var noderēt. Jo vairāk zināšanu jums ir, jo lielāka iespēja, ka tiksiet galā ar jebkuru izaicinājumu, ko sastapsiet savā ceļā. Turklāt zināšanas ir tas īpašums, ko jums neviens nevar atņemt vai ieķīlāt.

4. Vārdu krājuma papildināšana

Jo vairāk jūs lasāt, jo plašāks ir jūsu vārdu krājums. Un vārdu krājums var palīdzēt gan karjerā, gan celt pašapziņu un sniegt lielāku pārliecību par sevi. Turklāt ir pierādīts, ka tiem, kas lasa grāmatas, ir daudz vieglāk apgūt svešvalodas.

5. Atmiņas uzlabošana

Lasot grāmatu, mums gribot negribot jāatceras varoņu vārdi, izcelsme, vietu nosaukumi utt. Tādā veidā, pašiem to nemanot, iepriecinām savu prātu un uzlabojam savu atmiņu.

6. Analītisko spēju uzlabošanās

Jo vairāk grāmatu izlasām, jo biežāk varam paredzēt notikumus citās grāmatās, jo lasot pieslēdzam savu kritisko domāšanu un analīzes spējas. Prāts atceras detaļas, kas pēc tam noder citu grāmatu un notikumu analīzē.

7. Uzlabotas koncentrēšanās spējas

Tehnoloģiju laikmeta ikdienā mūsu uzmanība tiek vērsta simtiem virzienos – mēs vienlaicīgi pārbaudām e-pastu, čatojam, runājam pa telefonu un pārbaudām sociālos tīklus. Prātam tas ir ārkārtīgi liels stress. Turklāt tas pazemina arī darba produktivitāti. Taču, lasot grāmatu, prāts tiek koncentrēts tikai stāstam. Būsiet pārsteigti, ka, veltot vien 15-20 minūtes grāmatas lasīšanai pirms došanās uz biroju, jums būs daudz vieglāk koncentrēties darba lietām.

8. Uzlabotas rakstīšanas prasmes

Rakstīšanas prasme iet roku rokā ar vārdu krājumu – jo vairāk lasīsiet, jo plašāks kļūs jūsu vārdu krājums, ko pakāpeniski pārņemsiet un varēsiet izmantot arī savos rakstu darbos.

9. Iekšējs miers

Lasīšana ir ne tikai lieliska atpūta, bet arī veids, kā vairot iekšējo mieru. Piemēram, garīgu tekstu lasīšana var ne tikai nomierināt, bet arī pazemināt asinsspiedienu, bet pašpalīdzības grāmatas var uzlabot garastāvokli un palīdzēt tikt galā ar tā svārstībām.

10. Izklaide

Galu galā lasīšana ir arī brīnišķīga izklaide. Turklāt mūsdienās ir pieejama visdažādāko žanru lasāmviela visu vecumu lasītājiem. Dzeja, pašpalīdzības grāmatas, biogrāfijas, reliģiski teksti, modes grāmatas, tīņu romāni utt.
Materiālu sagatavoja Inga Pizāne-Dilba.

Komentāri